Jednym z najludniejszych krajów na świecie (8 miejsce), którego gospodarka w dużej mierze napędza się dzięki wydobyciu ropy naftowej o tropikalnym, suchym klimacie jest Nigeria. To rejon wielu wspaniałych równin, pięknych wzgórz i gęstych lasów deszczowych – mocno zróżnicowany pod względem krajobrazów zagadkowy ląd.
Wśród największych i intrygujących atrakcji można tutaj zwiedzić przede wszystkim stolicę, Abudżę, która, co może zaskakiwać, była stworzona przez Kenzo Tange – japońskiego architekta. Warto także dotrzeć do Kano czyli antycznego miasta. Jego mury są wybudowane z cegieł suszonych na słońcu, natomiast samo miasto powstało w XI w. Wartą do uwagi jest ciekawa historia tego miasta, które dawniej pełniło funkcję państwa-miasta i było w posiadaniu ludu Hasa. Meczet, który stanowi jedną z tamtejszych atrakcji, został zbudowany w XV wieku.
Podróżując przez różnorodną Nigerię, dobrze jest przystanąć na chwilę w Parku Narodowym „Yankari”, który znajduje się w południowej części stanu Bauch. Niesamowita fauna oraz flora, która się tam znajduje jest nadzwyczaj bogata. Kolejnym miejscem którego nie można pominąć są tam gorące źródła. Rzecz jasna nie istnieje Nigeria bez rzeki Niger. Ta robiąca niesamowite wrażenie delta jest jedną z tych perełek, których absolutnie nie można przegapić.
Godnym zwiedzenia jest również Święty Gaj Oszun umiejscowiony na obrzeżach Oszogbo. obiekt ten łączy w sobie las i zakola, które są otoczone świątyniami, ołtarzami oraz figurami Oszun – bogini płodności ludu Joruba.
Do innych ważnych miejsc zalicza się także Skansen w Jos – jedno z pierwszych muzeów Nigerii. Zaskakującą ciekawostką jest fakt, że nad jego powstaniem czuwał polski badacz – Zbigniew Dmochowski. Miejsce to przedstawia tradycyjne nigeryjskie budownictwo, a większa część eksponatów znajdujących się w muzeum jest wykonane przez polskich architektów. Gdy już jesteśmy w Nigerii, warto zobaczyć również Muzeum Narodowe zlokalizowane w centralnej części miasta Lagos. Znajdziemy tam chociażby eksponaty i świadectwa historii, a także nigeryjskiego budownictwa. W szczególności warta polecenia jest wystawa „Skarby starożytnej Nigerii”, jak również mercedes, w którym został zabity jeden z prezydentów tego kraju. Muzeum wystawia także eksponaty z brązu oraz wyroby tutejszego rzemiosła. Innym istotnym punktem zwiedzania jest Muzeum Tradycyjnej Nigeryjskiej Architektury położone w słynnym mieście Abudża. Ukazuje ono budowle Nigerii w oryginalnych rozmiarach oraz kształtach np. Pałac Katsina czy meczet Ilorin.
Zwiedzając Nigerię, nie sposób nie obejrzeć wspaniałego Pałacu Oby. Ta robiąca wrażenie budowla mieści się w mieście Lagos i ma już trzysta lat. Wzniesiono ją za panowania znanego władcy Oby Akinsemoyina.
Do Nigerii najlepiej udać się w miesiącach od grudnia do marca. Nie należy też zapominać o koniecznych szczepionkach przeciwko żółtej febrze. Na wyjazd należy zaopatrzyć się przede wszystkim w kapelusz i przyciemniane okulary, krem ochronny. Po kraju najłatwiej jeździ się przy pomocy autobusów, Busz-taxi i minibusów.